یاد شهید

به نام خداوند شهدا
… به یاد می آورم هنگامی را که شهید ناطقی به محل ما یعنی کوچۀ آزادی نقل مکان نمودند،با اینکه ایشان را نمی شناختیم ولی از آمدنشان ناراحت بودیم ، چرا که ایشان خانه ای در کنار محل بازی محله ساخته بود و ما منتظر مخالفت و اعتراض ایشان به بازی بچه های محل در روز های گرم و طولانی تابستان واز دست دادن زمین بازی خود بودیم.
…باز هم به یاد می آورم که پس از استقرار ایشان در منزل جدید،در یک بعداز ظهر گرم که با سرو صدای زیاد و فریاد های بچه گانه خود مشغول بازی بودیم،همسایۀ جدید از دیوار خانه سرک کشید …
انتظار داشتیم با اعتراض جدی این مرد جوان روبرو شویم و به نوعی فکر می کردیم امروز “گربه را دم حجله می کشد” و از فردا بازی بی بازی،اما دقایقی بعد با پارچی پر از شربت خنک و چند لیوان به سراغ ما آمد و وقتی ما سرگرم خوردن شربت بودیم،باشلنگ آب زمین خاکی بازی را آب پاشی کرد تا”گرد و خاک کمتری به ریه های ما وارد شود”.
و این سر آغاز آشنائی بچه های کوچه آزادی با یک مرد بزرگ بود،مردی که امروز پس از گذشت نزدیک به چهل سال از آن روز ها تاًثیر عمیقی برزندگی یکایک کودکان آن روزها و مردان جا افتادۀ امروز گذاشته است.
از آن به بعد هر روز قبل از اینکه ما بازی کنیم،زمین خاکی ما را آب پاشی می کرد، برایمان آب خنک می آورد و وقتی استراحت می کردیم با مهربانی با ما صحبت و راهنمائیمان می کرد.نتیجه آن شد که پس از اعلام نتیج امتحانات خرداد ماه،قرار شد بچه هائی که درسشان بهتر بود به کسانی که تجدید شده بودند کمک کنند و زیر زمین خانۀ آقای ناطقی و همسر مهربان ایشان میزبان ما بود و بهتر از آن جلسات آموزش و ختم قرآن در شب های جمعه یادگارهائی از علی آقای ناطقی مهربان بود که روز به روز بچه های محل رو با هم صمیمی تر و برادر تر می کرد.
وقتی خداوند سعید کوچولو را به ایشان هدیه کرد همۀ ما خوشحال و شاد بودیم ولی این خوشحالی خیلی طولانی نبود و جنگ همۀ مردان خوب خدا را به میدان می طلبید و همافر محلۀ ما نیز از این گروه مردان و عاشقان دیدار معبود خود بود.
تابستان سال ۱۳۶۱همراه شد با شهادت دوست خوب بچه های کوچۀ آزادی،تنها کاری که میتوانستیم انجام دهیم ،زنده نگاه داشتن یاد و نام آن شهید بود،با تلاش فراوان کوچۀ آزادی را به نام شهید علی ناطقی مزین کردیم و تا سال ها مراسم سالگرد شهید را با شوق و ذوق و در حد توان خود برگذار می کردیم ….
شهید ناطقی عزیز،امروز پس از سال ها گذر زمان از آن روزهای فراموش نشدنی هنوز در قلب ما هستی ، به تو و یارانت افتخار می کنیم و یادت را گرامی میداریم.

جـزئیات شـهادت
تـاریخ شـهادت :
1361/05/06
کـشور شـهادت :
ایران
مـحل شـهادت :
پاسگاه زید
عـملیـات :
رمضان
نـحوه شـهادت :
حوادث ناشی از درگیری
گـزارش خـطای اطـلاعات
اگر تناقضی در مشخصات درج شده و مشخصات شهید وجود دارد ما را مطلع کنید