در صورتی که عکس، خاطره و یا اطلاعاتی درباره شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید
شهید یدالله چهاردولی رزجی
نــام :
یدالله
نـام خـانوادگـی :
چهاردولی رزجی
نـام پـدر :
نعمت الله
تـاریخ تـولـد :
1323/01/19
مـحل تـولـد :
همدا ن
سـن :
52 سـال
دیـن و مـذهب :
اسلام شیعه
اطـلاعات بـیشتر
وضـعیت تاهل :
متاهل
شـغل :
ارتشی
مـلّیـت :
ایران
دسـته اعـزامـی :
ارتش
مسئولیت نظـامی :
اطـلاعاتی مـوجود نـیست
درجـه نظـامی :
اطـلاعاتی مـوجود نـیست
تـحصیـلات :
دیپلم
بـیوگـرافـی
وصـیت نـامه
شـرح شـهادت

خوشا به حال آنان که با شهادت رفتند. حضرت امام خميني ره

شهيد يداله چهاردولي در تاریخ ۱۳۲۳/۰۱/۱۹ در يکي از روستاهاي محروم همدان به نام رزج در خانواده اي مذهبي ديده به جهان گشود. وي از همان اوان کودکي نسبت به شعائر مذهبي مقيد بود و در تمام مراسمات مذهبي در ماه هاي محرم و صفر و در دستجات عزاداري و سينه زني شرکت مي‌نمود و مداحي و نوحه خواني مي‌کرد.

شهيد چهاردولی از همان ابتدا عشق و علاقه وافري نسبت به سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (عليه السلام) داشت به طوري که هر وقت نام مبارک آن امام همام و مصائب اهل بيت (علیهم السلام) به ميان مي‌آمد بي‌اختيار اشک از چشمان وي جاري مي‌گشت. اکثر اوقات در مجالسي که حضور پيدا مي‌کرد ذکر مصيبت هاي اهل بيت عليهم السلام را مي‌گفت و گريه مي کرد و حاضران را به گريه وا مي‌داشت.

او تا پايان تحصيلات ابتدایي در همان روستاي زادگاهش به تحصيل ادامه داد و در کنار تحصيل در کار کشاورزي و دامداري به خانواده‌اش کمک مي‌کرد. سپس به همراه برادرش در سال ۱۳۳۷ به تهران مهاجرت نمود و در منزل يکي از اقوامشان سکونت گزيد و در چاپخانه ای در حوالي ميدان فردوسي به اتفاق برادرش مشغول به کار شد.

این شهيد بزرگوار در سال ۱۳۴۰ وارد ارتش شد و بعد از پايان دوران آموزشی که شامل دوره‌هاي چتربازي، رنجري، ورزش هاي رزمي، تيراندازي و سوارکاري مي‌شد وارد گارد جاويدان گردید. وي در بسياري از رشته‌هاي ورزشي از جمله تيراندازي، سوارکاري، ورزش هاي رزمي و چتربازي صاحب مقام و مدال مي‌شود.

شهيد چهاردولي در سال ۱۳۴۷ به همراه چند تن ديگر از دوستانش يک گروه ۱۵ نفري را تشکيل مي‌دهند که شهيد کلاهدوز هم يکي از افراد اين گروه بود. اين گروه ۱۵ نفري شروع به فعاليت هاي مذهبي و سياسي مي‌کنند که توسط ساواک در سال ۱۳۵۵ ـ ۱۳۵۴ شناسايي و متلاشي مي‌شوند به طوري که بعدها هيچکدام از اين گروه ۱۵ نفري را در مشاغل حساس مشارکت نمي‌دادند.

وی با شروع مبارزات حق طلبانه ملت شريف ايران بر عليه نظام فاسد شاهنشاهي به صفوف مردم مي‌پيوند و تجربيات و اندوخته‌هاي خود را در اختيار انقلابيون قرار مي‌دهد.

با پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران به سپاه پاسداران مي‌پيوندد و در سازماندهي و تشکيل و آموزش سپاه پاسداران نقش بسزایي ايفا مي‌کند به طوري که سردار سرلشگر پاسدار محسن رضایي و سردار سرلشگر پاسدار رحيم صفوي و بسياري ديگر از عزيزان اين نيرو به توسط وي آموزش و تعليم داده مي‌شوند.

شهيد چهاردولي با اوج گرفتن غائله کردستان و واقعه سردشت به اين منطقه اعزام مي‌شود و پيکار بي‌اماني را با منافقان کوردل و زبون آغاز مي‌نمايد و شجاعت و شهامت و جسارت وي زبانزد دوستان و همرزمانش مي‌باشد. وي در چندين نوبت در مناطق مختلف کردستان از جمله سردشت، بانه و سقز حضور پيدا مي‌کند و در کنار شهيد دکتر چمران به مبارزه بر عليه نفاق مي‌پردازد و در پاکسازي بسياري از مناطق کردستان از لوث وجود منافقين نقش بسزائي ايفاء مي‌کند.

او عضو يک گروه اعزامي به لبنان مي‌شود که شهيد چمران و شهيد محمد منتظري هم عضو آن گروه بوده‌اند که به قصد مبارزه با رژيم غاصب صهيونيستي تشکيل شده بود و توسط مهندس بازرگان منحل مي‌شود و از اعزام اين گروه به لبنان ممانعت به عمل مي‌آيد.

شهيد بزرگوار بعد از سال ها مبارزه و تلاش خستگي ناپذير در راه اسلام و قرآن سرانجام به تاريخ ۱۳۵۸/۰۷/۱۵ در واقعه سردشت به درجه رفيع جانبازي نائل مي گردد و از يک گروه ۸۰ نفري تنها ۱۵ نفر زنده مي‌مانند و بقيه به شهادت مي‌رسند و شهيد چهاردولي به مدت ۳ شبانه روز در ميدان جنگ مي‌ماند و بعد از ۳ روز توسط همرزمانش به پشت جبهه منتقل مي‌شود.

خانواده وي بعد از مدت ها تحقيق و جستجو وي را در بيمارستان شهيد لبافي نژاد مي يابند. وضعيت جسماني شهيد به قدري وخيم بوده است که وي را به بيمارستان ميقاقيه (شهيد مصطفي خميني فعلي) منتقل مي‌کنند و به مدت ۲۰ روز در حالت اغماي کامل بر سر مي‌برد. بعد از خارج شدن از حالت اغما به کشور انگلستان اعزام مي شود و مدت ۱۴ روز در اين کشور تحت مداوا و عمل جراحي قرار مي گيرد.

شهيد چهاردولی بعد از مراجعت به ايران بعد از مدتي به علت وخامت اوضاع جسماني در تاريخ ۱۳۷۵/۰۲/۰۹ به کشور اسپانيا اعزام مي‌شود و مدت سه ماه و پانزده روز در اين کشور تحت مداوا و عمل جراحي قرار مي‌گيرد. او به مدت ۱۷ سال با مشقت و سختي‌هاي جانبازي مبارزه مي‌کند و لحظه‌اي خم به ابرو نمي‌آورد تا سرانجام در تاريخ ۱۳۷۵/۰۴/۱۴ به درجه رفيع شهادت نائل مي‌گردد و به ديدار معشوق خود مي‌شتابد و روح ناآرامش در جوار حق آرام مي گيرد.

شهيد بزرگوار يکي از عاشقان و دوستداران واقعي خط ولايت بود و هميشه پشتيباني خود را از ولايت مطلقه فقيه اعلام مي‌کرد و اگر در جمعي بر عليه نظام و انقلاب صحبتي مي‌شد فوراً موضع گيري مي‌نمود و ياوه گويان را بر سر جايشان مي‌نشاند.

شهيد چهاردولي به معناي واقعي کلمه سرباز فداکار اسلام، قرآن و رهبر بزرگوار انقلاب اسلامي بود و هميشه پشتيباني خود را از اين نظام و انقلاب اعلام مي‌نمود و سرانجام با خون سرخ خويش اين پشتيباني را اعلام نمود.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

اطـلاعات بـیشتر
جـزئیات شـهادت
تـاریخ شـهادت :
1375/04/14
کـشور شـهادت :
ایران
مـحل شـهادت :
سردشت - شهادت بیمارستان امام خمینی
عـملیـات :
اطـلاعاتی مـوجود نـیست
نـحوه شـهادت :
توسط ضد انقلاب
اطـلاعات مـزار
مـحل مـزار :
گلزار شهدای یافت اباد
وضـعیت پـیکر :
مـشـخـص
موقـعیت مـزار در گـلزار شـهدا
قـطعـه :
اطـلاعاتی مـوجود نـیست
ردیـف :
اطـلاعاتی مـوجود نـیست
شـماره :
اطـلاعاتی مـوجود نـیست
تـصویر مـزار
grave shahid
اسـناد و مـدارک
خـاطـرات
کـتابخـانه
فـضای مجازی
مـحتوایـی مـوجود نـیست
مـحتوایـی مـوجود نـیست
درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید
ابتدا دسته بندی محتوای ارسالی خود را مشخص نمایید
گـزارش خـطای اطـلاعات
اگر تناقضی در مشخصات درج شده و مشخصات شهید وجود دارد ما را مطلع کنید