در صورتی که عکس، خاطره و یا اطلاعاتی درباره شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید
شهید علیرضا افشار زنجانی
نــام :
علیرضا
نـام خـانوادگـی :
افشارزنجانی
نـام پـدر :
غلام عباس
تـاریخ تـولـد :
1353/09/04
مـحل تـولـد :
تهران
سـن :
31 سـال
دیـن و مـذهب :
اسلام شیعه
اطـلاعات بـیشتر
وضـعیت تاهل :
متاهل
شـغل :
خبرنگار
مـلّیـت :
ایران
دسـته اعـزامـی :
مردمی
مسئولیت نظـامی :
اطـلاعاتی مـوجود نـیست
درجـه نظـامی :
اطـلاعاتی مـوجود نـیست
تـحصیـلات :
فوق لیسانس
بـیوگـرافـی
وصـیت نـامه
شـرح شـهادت

علیرضا افشار در تاریخ ۴ آذر ماه ۱۳۵۳ که مصادف بود با میلاد امام رضا (ع) در تهران نوزادی پا به عرصه هستی گذاشت که او را ((علیرضا ))نام نهادند.

علیرضا پس ازسپری کردن دوران طفولیت مقطع ابتدایی را در دبستان های الوند و شهیدمعصومی منطقه یک(شمیرانات) و سپس تحصیلات متوسطه را در دبیرستان های شهید  مطهری و رسالت در مناطق سه و یک باتمام رساند و موفق به اخذ دیپلم گردید. علیرضا پس از شرکت در کنکور سراسری  در رشته کاردانی دامپزشکی واحد چالوس  و نوشهر پذیرفته شد و ادامه تحصیل داد تا به کسب مدرک کاردانی دامپزشکی از دانشگاه آزاد نائل گشت سپس جهت خدمت زیر پرچم با درجه ستوانی در خدمت نیروی هوایی سپاه قرار گرفت.

علیرضا افشار  به دلیل داشتن روابط عمومی قوی و ارتباط عالی با توده مردم، محیط کار و دوستان و نیز به دلیل اشتیاق  به انجام کارهای سخت  و هیجانی، بعد از خدمت سربازی در باشگاه خبرنگاران جوان مشغول کار شد. نامبرده ضمن فعالیت گزارش گری با شرکت در کنکور سراسری دانشگاه پیام نور موفق به اتمام تحصیلات عالیه  خود در رشته مدیریت گردید. پس از دریافت مدرک کارشناسی همچنان با شور و هیجان  به دنبال حرفه خبرنگاری بود و از آنجاییکه شهید افشار علاقه  وافری به کسب علم دانش داشت در حین فعالیت شغلی موفق گردید در کنکور سراسری در مقطع کارشناسی ارشد با رتبه بالا به عنوان دانشجوی رشته علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی تهران پذیرفته شود.

شهید بزرگواردارای کاردانی دامپزشکی، لیسانس مدیریت بازرگانی و دانشجوی سال اول کارشناسی ارشد علوم سیاسی بوده است. و عناوین شغلی شهید عبارت است از:

– خبرنگار ویژه نهاد ریاست جمهوری

– خبرنگار ویژه ستاد ارتحال امام(ره)

– خبرنگار ویژه رزمایش و مانورهای ارتش

– گزارشگر شهدای کلکچال

– گزارشگر شهدای مسجد بلال

بهترین خبرنگار دفاع مقدس
 حضور موفق و همگام  با توانایی های لازم علیرضا در باشگاه خبرنگاران  جوان  و ارائه گزارش های جذاب  و مهیج در زمینه های مختلف به دلیل لیاقت و شایستگی موجب  گردید به شبکه بین المللی  جام جم راه یابد.

در این شبکه بود که علیرضا توانست خود را به عنوان یک خبرنگار واقعی مطرح و توجه مسئولان را نسبت به خود جلب نموده و نشان افتخار بهترین خبرنگار دفاع مقدس را دریافت کند. او توانست خود را به عنوان گزارشگر ویژه مانورها و رزمایشهای ارتش مطرح و همچنین  در تهیه گزارشت سیاسی و فرهنگی جایگاه حرفه ای خود را تثبیت نماید. با روند و سرعتی که شهید افشار در حرفه خبرنگاری پیش رو داشت از شبکه جام جم به شبکه بین المللی خبر راه یافت در آن شبکه بود که سرنوشت آن شهید رقم خورد. شهید افشار در شبکه خبر نیز توانست با پشتکار و پیگیری دریافت گزارش های جذاب زبانزد همگان شود. از اینرو وی به عنوان خبرنگار ویژه در ستاد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و نهاد ریاست جمهوری انتخاب گردید.

ویژگی های خاص شهیدعلیرضا افشار موجب گردید در بین مسئولین کشور شاخص گردیده  و در بین امراء ارتش و دیگر ارگانهای نظامی بدلیل  شخصیت خاص در ارائه گزارش های جذاب و ماندگار، حضورش در مانورها و رزمایشهای ارتش تاکید شود.

گزارشگر رزمایش ها
از جمله گزارشات افتخار آفرین  شهید افشار در حرفه گزارش گری که بر مخاطبان و بینندگان  تاثیر بسزایی داشت می توان به گزارش غواصی در آب هاب دریای عمان مربوط به رزمایش اتحاد ۸۴، گزارش ارتباط زنده توسط هلی کوپتر درمانور عاشقان  ولایت و گزارش از شهدای کلاکچال و شهدای گمنام مسجد بلال اشاره نمود.

ما هم می خواهیم شهید شویم
مهندس ضرغامی رئیس محترم  رسانه ملی  طی دست نوشته ای اعلام می کند شهید افشار مایه  مباهات و افتخار همکارانش در رسانه ملی شد. علیرضا دارای روحیه شهادت طلبی بالایی بود بطوری که بعد از شهادتش سردار سرلشکر صفوی فرمانده وقت سپا پاسداران طی تماس تلفنی با مهندس ضرغامی می گوید: شهید افشار چند روز قبل از شهادت در جایی گزارشی از من گرفت و خواست برای یادگاری باهم عکسی بگیریم که در پاسخ من به افشار گفتم  هرکس با من عکس گرفته شهید شده که افشار در جواب با خوشحالی پاسخ داد: خب ما هم می خواهیم شهید شویم و عکسی به یادگار گرفتند.

حاج محمود رضاییان مدیرعامل وقت سازمان بهشت زهرا(س) می گوید، افشار یک هفته  قبل از شهادتش در جلسه معارفه  یکی از معاونان شهردار تهران، ضمن احوال پرسی گفت: حاج آقا اگر من شهید شدم  ما را هم تحویل بگیر. که این رویکردها تماماً بیانگر این واقعیت بود که علیرضا از تقدیرش با خبربود، به طوریکه درفرارزی از گزارشهای زندۀخود اعلام می کند، ممکن است این آخرین ارتباط تصویری من با بینندگان شبکه خبر باشد.آخرین گزارش شهید افشار
درمانور پیروان ولایت از زیر دریایی ارتش بود که در بندرعباس تهیه گردید و در تاریخ ۱۵/۰۹/۱۳۸۴ هنگامی که برای ادامه تهیه  گزارش مانور پیروان ولایت
از تهران عازم چابهار بود با دیگر همکاران  عرصه خبر بر اثر سانحه سقوط هواپیمای سی-۱۳۰ نیروی هوایی به درجه رفیع شهادت نائل گشت و این گزارش ها هرگز از رسانه ملی پخش نگردید و در گلزار شهدای بهشت زهرا(س)، قطعه ۵۰شماره ۴۲ردیف۱۸ مقبره الشهدای اصحاب رسانه آرام گرفت.

اطـلاعات بـیشتر
جـزئیات شـهادت
تـاریخ شـهادت :
1384/09/15
کـشور شـهادت :
ایران
مـحل شـهادت :
شهرک توحید
عـملیـات :
اطـلاعاتی مـوجود نـیست
نـحوه شـهادت :
سوانح هوایی غیرجنگی
اطـلاعات مـزار
مـحل مـزار :
بهشت زهرا (س)
وضـعیت پـیکر :
مـشـخـص
موقـعیت مـزار در گـلزار شـهدا
قـطعـه :
50
ردیـف :
142
شـماره :
18
تـصویر مـزار
grave shahid
اسـناد و مـدارک
خـاطـرات
کـتابخـانه
فـضای مجازی
مـحتوایـی مـوجود نـیست
مـحتوایـی مـوجود نـیست
درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید
ابتدا دسته بندی محتوای ارسالی خود را مشخص نمایید
گـزارش خـطای اطـلاعات
اگر تناقضی در مشخصات درج شده و مشخصات شهید وجود دارد ما را مطلع کنید